Bóg zjawia się incognito, Laurent Gounelle

352x500

„Wolność jest w nas. Nie spodziewaj się, że przyjdzie z zewnątrz“.

Alan Greenmore czuje się uosobieniem porażki. Porzucony przez ojca oraz ojczyma skazany jest na wychowanie wymagającej i wiecznie niespełnionej matki. Zmieniające się plany rodzicielki rzucają go na różnorakie fronty – począwszy od boiska ligowej drużyny sportowej, na uczelni wyższej kończąc. Wszystko to zostaje przerwane z dniem, kiedy matka umiera. Alan zostaje sam w samym środku korporacji HR, która wysysa z niego energię jak krwiożerczy owad. Wśród wyniosłych współpracowników i toksycznych szefów czuje się jak w pułapce, z której nie ma wyjścia. Ukojenie znajduje jedynie w ramionach cudownej Audrey. Lecz gdy dziewczyna wyrzuca go ze swojego życia, postanawia ze sobą ostatecznie skończyć. Nie spodziewa się jednak, że na samym szczycie wieży Eiffla, skąd zamierza dokonać spektakularnego skoku, spotka kogoś, kto całkowicie odmieni jego życie.

„Nie ma szczęśliwych ofiar. Słyszysz? Nie istnieją“.

Yves Dubreuil pojawia się znienacka, jednak jego oczekiwania wobec Alana nie są przypadkowe. Doskonale zna jego najczulsze punkty, jego wady oraz zalety. Zawiera z Greenmorem pakt, jakiego ceną jest życie. Od tej chwili Alan Greenmore zobowiązany jest do wykonywania zadań, które z pozoru wydają się banalne i bezcelowe, jednak na dłuższą metę stają się bodźcem do ulepszania samego siebie. Z nieśmiałego, zagubionego chłopca Alan staje się pełnym zapału mężczyzną, który nie cofnie się przed niczym. Jednak czy wielkoduszność Dubreuila nie jest podszyta czymś więcej? I jaki związek ma z tym wszystkim podpisany nazwiskiem Alana pamiętnik Dubreuila? A przede wszystkim – kim jest sam Yves Dubreuil?

„To, co przychodzi z zewnątrz, nie może naprawić tego, co jest niedoskonałe w nas samych“.

Laurent Gounelle stworzył znakomitą powieść. Jako specjalista w dziedzinie rozwoju osobistego zaczarował książkę rozmaitością wskazówek, które zdołały zmienić nie tylko Alana Greenmora, ale z pewnością mogą wpłynąć na każdego z nas. Czy kiedykolwiek bałeś się poprosić o mniej wypieczoną bułkę w piekarni? A może czujesz się nieswojo w sklepie z biżuterią, gdzie sprzedawcy spoglądają spode łba na mało eleganckich gości? Bóg zjawia się incognito to nie tylko opowieść o książkowym bohaterze, ale o każdym z nas. O przeszkodach, które boimy się pokonać i o krokach, które lękamy się podjąć. Oraz o tym, jak się temu wszystkiemu przeciwstawić, by uwolnić się z więzów własnego strachu i przybrać miano szczęśliwego człowieka.

Bóg zjawia się incognito (2011)
kategoria: literatura współczesna
tłum.: Magdalena Krzyżosiak
wydawnictwo: Świat Książki
liczba stron: 384
ocena: 10/10

 Katarzyna Anita Piotrowska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s