Pamiętam cię, Yrsa Sigurdardóttir

yrsa

Hesteyri to niewielka, opuszczona przez ludzi osada. Zapomniane i zrujnowane domy wieńczą wzgórze, przypominając o odległych czasach świetności. Spokój i cisza panujące w tym miejscu skłaniają trójkę znajomych – Katrin, Lif i Gardara – do założenia ośrodka wypoczynkowego, który mogliby wynajmować pragnącym wytchnienia urlopowiczom. Wszystko wydaje się iść zgodnie z planem, aż do czasu, gdy ruszają prace remontowe. Nie wiedzieć czemu, na podłodze pojawiają się mokre ślady stóp, wiatr staje się chłodniejszy, a w nocnej, wypełniającej dom ciszy da się słyszeć złowrogie szepty.

Na Dalekim Południu, ponad godzinę drogi łodzią od Hesteyri, psycholog Freyr pomaga w śledztwie dotyczącego włamu. Ktoś splądrował przedszkole i napisał na ścianie słowo: NIECZYSTY. Wszystko to wydaje się być jednak zwykłym aktem wandalizmu. Lecz gdy jeden z pacjentów Freyra opowiada o analogicznym zdarzeniu sprzed kilkudziesięciu lat, Freyr postanawia dokładniej przyjrzeć się policyjnym aktom. Nie przeczuwa, że to, co znajdzie, zmieni całe jego życie i rozdrapie bolesne rany sprzed lat. Nie wie również, że właśnie odnalazł trop do zaginionego syna. Oraz tego, że już na zawsze pozostanie w jego pamięci jedno imię: Bernodus.

Yrsa Sigurdardóttir jest nazywana islandzką królową powieści kryminalnej. Jej książki cieszą się ogromnym uznaniem czytelników na całym świecie. Po przeczytaniu Pamiętam cię trudno jest zaprzeczyć opinii, iż Yrsa wyśmienicie buduje napięcie. Klimat, którym częstuje nas autorka jest gęsty do tego stopnia, że niekiedy łatwo jest ulec wrażeniu, iż coś nieprzyjemnego czai się również pod naszym łóżkiem bądź w pokoju obok. Charakterystyczna, skandynawska atmosfera, wielowątkowa, niebanalna fabuła i wartkie dialogi bezspornie zasługują na ogromnego plusa. Mogą zawieść jedynie drobne fabularne przeoczenia. Mimo to uważam, że jest to wyśmienita lektura dla fanów horroru oraz dla tych, którzy lubią się czasem zagłębić w nieprzejrzysty, budzący grozę świat, z którego trudno uciec nawet po zatrzaśnięciu książki.

Pamiętam cię (2011)
kategoria: thriller/sensacja/kryminał
tłum.: Jacek Godek
wydawnictwo: Muza
liczba stron: 320
ocena: 7/10

 Katarzyna Anita Piotrowska

Reklamy