Pierwszy raz, Joy Fielding

 f7fb4d2cf1cbe8ed

„Wszyscy powinniśmy mieć tyle szczęścia , by zachorować na raka.[…] Powinniśmy zachorować na raka, a potem cieszyć się, że udało nam się przeżyć”. – Paulina Simons

Mattie Hart przemierza kolejne długości basenu, obmyślając, co powinna zrobić. Po odkryciu kolejnej zdrady męża, nie ma już siły na udawanie że ich małżeństwo jest czymś więcej niż formalną umową podtrzymywaną spoiwem w postaci córki. Zamiary Mattie są różnorodne, a wzburzenie i desperacja popychają ją nawet do myśli o zabójstwie Jake’a.  W tym samym czasie kolejny raz milknie jej noga. Jeszcze nie wie, że niewinne drętwienie stóp, jakie zdarza jej się od kilku tygodni, jest zapowiedzią poważnej choroby. Utrapienia, które odmieni jej życie na lepsze.

„Kiedy zmieszamy kolor czarny z białym, otrzymamy szary. A odcieni szarości jest wiele”.

Świat Mattie Hart przeobraża się niczym w kalejdoskopie. Traci wszystko, lecz gdy znajduje się na krańcu rozpaczy, los uśmiecha się do niej jaśniej niż w ciągu całych trzydziestu sześciu lat, które przeżyła. Losy bohaterki można przyrównać do standardowego przeistoczenia, jakie następuje w człowieku, gdy dopada go wieść o śmiertelnej chorobie. Cały wizerunek doczesności zmienia się wówczas w coś nadzwyczaj idyllicznego. Wraca echo słów Horacego – carpe diem. I choć każdy dzień kurczy się, pozostawiając mniej czasu, życie rozkwita całym spektrum barw.

„Nie ma nic przyjemniejszego niż obserwowanie ludzi, bez względu na to, gdzie człowiek jest”.

Pierwszy raz to powieść autorki bestsellerów z listy New York Timesa. Joy Fielding zajmuje się tematyką psychologiczno-obyczajową, bohaterami jej książek są głównie kobiety, zaś tematy, które porusza inspiruje sama codzienność. Mimo to jej książki pełne są wartkiej akcji i znakomicie współgrają z jesienno-zimowymi wieczorami.

Pierwszy raz (2008)
kategoria: literatura piękna
tłum.: Małgorzata Żbikowska
wydawnictwo: Książnica
liczba stron: 352
ocena: 6/10

Katarzyna Anita Piotrowska

Reklamy