Dzika droga, Cheryl Strayed

dzikadroga

„Powiedz, co zamierzasz wreszcie zrobić z twoim jedynym zwariowanym i cennym życiem”?  Mary Oliver

Świat Cheryl Strayed nigdy nie był poukładany. Obawa i niepewność towarzyszyły jej już w dzieciństwie, gdy wraz z rodzeństwem próbowała szerokim łukiem omijać niepoczytalnego ojca. Chodząc do szkoły, starała się nikomu nie deptać po piętach, a wychodząc za mąż, nie spodziewała się, że jej małżeństwo rozleci się szybciej niż się zaczęło. Jednak gdy umiera matka Cheryl, dziewczyna nie ma już sił, by jakkolwiek naprawiać własne życie. Jedyne wyjście, które dostrzega, to szlak Pacific Crest Trail, ciężki plecak i… ponad 1700 kilometrów samotnej wędrówki.

„Szłam tak aż do chwili, gdy chodzenie stało się nie do zniesienia, aż uwierzyłam, że nie jestem w stanie zrobić ani jednego kroku dalej.

I wtedy zaczęłam biec”.

Podróż Cheryl przez szlak to nie tylko pokonywanie odległości. Trudy drogi odznaczają się ranami od zbyt ciężkiego plecaka, a po kilkunastu kilometrach okazuje się, że dziewczyna przepłaciła za zbyt małe buty, które do krwi obcierają jej palce. Jednak każdy krok przynosi autorce więcej pokory i pocieszenia, a ludzie, których napotyka, są niczym starzy przyjaciele – pełni ciepła i dobrych rad. Kilkadziesiąt godzin na piekącym słońcu uprzytamnia, jakim dobrem jest lodowata woda, a tygodnie z dala od sklepów pokazują, że życie w cywilizowanym świecie pełne jest udogodnień i niezauważalnych radości. Podróż bohaterki przypomina spowiedź, okazję do przewartościowania własnego życia i sposób na pozbycie się starych lęków. I tak, z dala od miast i zgiełku, pod dzikim niebem Kalifornii, Cheryl znów zaczyna się uśmiechać.

„Zaciągnęłam się i wypuściłam dym z płuc, przypominając sobie, jak tego ranka, po odjeździe Jimmy’ego Cartera, czułam się najbardziej samotna na świecie. Może naprawdę tak było.

I może nie było w tym nic złego”.

Najbardziej poruszające w Dzikiej drodze jest to, iż czytelnik ma do czynienia z prawdziwą historią, spisaną na podstawie dziennika z podróży i wspomnień. Nie ma tu bohaterskich uniesień o odwadze, ani księcia z bajki. W zamian czytamy o bólu i strachu, o ludzkim cierpieniu i o przejmującej samotności, która szuka ukojenia w każdym napotkanym wędrowcu. I która w końcu je znajduje.

Dzika droga (2015)
kategoria: literatura współczesna
tłum.: Joanna Dziubińska
wydawnictwo: Znak Literanova
liczba stron: 480
ocena: 10/10

Katarzyna Anita Piotrowska

Reklamy