Rytuał, Marina i Siergiej Diaczenko

RytualDiaczenki 210535,1

Rodzi się księżyc – zakrzywiony pazur,

Pierwszego w świecie smoka.

Noc nienasycona. Niebo bezdenne.

Zgrabny nos, dobre maniery, cudowny powab w ruchach. Każdy wie, że właśnie po tym można poznać księżniczki. Jednak Juta stanowi całkowite przeciwieństwo bajkowych wyobrażeń o damach dworu. Blada, zgryźliwa i nieszczęśliwie zauroczona szuka sobie miejsca w ustroniach parku, by w samotności oddawać się zamyśleniu. Dlatego nadchodzący karnawał i czas, gdy wszystkie dziewczęta mierzą w komnatach cudowne kreacje, jest dla Juty jedynie męką i okazją do narzekań. Wszystko to ma się zmienić, gdy nad królestwem pojawi się smok.

Południowe powietrze drży.

Morze wśród skał ziewa.

Witaj, tęsknoto.

Arm-Ann wie, że zgodnie ze smoczym rytuałem musi porwać z pałacu niewiastę, by następnie stoczyć o nią bój z walecznym rycerzem. Rycerz ów w zamian za uratowanie księżniczki, ma zaszczyt zostać małżonkiem ukochanej, dzielić z nią łoże i wieść pełne wygód życie. Cały obyczaj okazuje się jednak o wiele trudniejszy, gdy na jaw wychodzi, że porwana księżniczka jest… brzydka. Na nic nawoływania krzykaczy, królewskie ogłoszenia i nagroda. Mijają miesiące, a księżniczka Juta powoli przyzwyczaja się do nowego domu i towarzysza, który od czasu do czasu przybiera również ludzką postać. Dni to wyczekiwanie na wybawcę, wieczory zaś obfitują w rozmowy. Jednak czy nazbyt ciekawska księżniczka może polubić samotnego smoka?

Przez setki nocy do ostatniego ranka szedłem.

Nie wołaj mnie.

Ja bez wołania się zjawię.

Marina i Siergiej Diaczenko stworzyli bardzo dobry koncept oparty na znanych wszystkim wzorcach bajkowych. Jest księżniczka, jest książę, jest też groźny smok i zlęknieni dworzanie. Każdy punkt powieści różni się jednak od zwyczajowych bajek i ujawnia całkowicie inne cechy znanych schematów. Bo czy waleczny rycerz może być zły? Czy w sercu potwora może pojawić się smutek? Diaczenko pokazują, że prawdziwe bajki wyglądają zupełnie inaczej. I że mogą być piękniejsze.

Rytuał (2008)
kategoria: fantastyka / science fiction
tłum.: Anna Zielińska
wydawnictwo: Solaris
liczba stron: 432
ocena: 7/10

Katarzyna Anita Piotrowska

Reklamy