Jeden dzień, David Nicholls

jeden-dzien-b-iext28248498

,,Po co są dni?

To w dniach mieści się nasze życie.

Jeden po drugim nastają

I budzą nas ze snu.

To w nich ma nam być dobrze:

Gdzie żyć, jeśli nie w dniach”?

 Philip Larkin

Piątek 15 lipca 1988 roku. Ceremonia zakończenia studiów, czyli dzień, w którym trzeba się dobrze bawić, by jeszcze choć na chwilę odsunąć od siebie dorosłość. To właśnie w tym dniu Emma Morley i Dexter Mayhew spotykają się po raz pierwszy. Ona – zakompleksiona idealistka w źle dobranych okularach, on – przystojny i lubiany wychowanek prywatnych szkół. I choć oboje wiedzą, że zupełnie do siebie nie pasują, coś sprawia, że ich losy splatają się na kolejne dwadzieścia lat. Em i Dex zostają przyjaciółmi.

,,Przeżywaj każdy dzień, jakby to był ostatni dzień twojego życia” – to często używany frazes, ale kto ma na to energię? A jeśli akurat pada albo złapałeś przeziębienie? To nie jest zbyt praktyczne. Znacznie lepiej próbować być dobrym, odważnym i przebojowym, tak żeby coś po tobie zostało”.

Początkowo życie obojga pełne jest przeszkód. Dexter nie ma jasnej wizji przyszłości, a wszystko, co robi, robi dla poklasku. Emma z kolei powoli zaczyna wątpić w swój pisarski talent i z rezygnacją oddaje się pracy w restauracji. Jednak fortuna kołem się toczy, a młodzieńcze szaleństwo szybko zmienia się w dziecinną nieudolność. Kobiety, alkohol, telewizja… Życie Dextera nabiera niespotykanego tempa, za którym on sam nie nadąża. W tym samym czasie Emma rozpoczyna pracę nauczycielki i postanawia zamieszkać ze swoim chłopakiem Ianem. Starzy przyjaciele oddalają się od siebie, niechętnie piszą listy, coraz rzadziej wychodzą sobie na spotkanie. Czy ludzka więź oprze się działaniom nieubłaganego czasu?

,,Jeżeli w ciągu całego twojego życia mógłbym dać ci tylko jeden, jedyny prezent to pewnie byłaby to pewność siebie. Taki dar pewności siebie. To, albo świeczki zapachowe”.

David Nicholls, choć z wykształcenia jest aktorem, to właśnie książkom i scenariuszom filmowym zawdzięcza uznanie i sławę. Angielski pisarz ma na swoim koncie wiele powieści, lecz Jeden dzień to zdecydowanie najlepsze jego dzieło. Na podstawie książki powstał film o tym samym tytule, gdzie główne role zagrali Anne Hathaway oraz Jim Sturgess.

Jeden dzień (2011)
kategoria: literatura współczesna
tłum.: Małgorzata Miłosz
wydawnictwo: Świat Książki
liczba stron: 448
ocena: 8/10

Katarzyna Anita Piotrowska

Reklamy