W ciemność, Cormac McCarthy

McCarthy_W ciemnosc 2.cdr

„Okrutne czasy to okrutne ludzie. Ja żem widział takie okropności, że nie wiem, jak Bóg na ich widok nie zgasił słońca i nie odwrócił się od nas”.

Rinthy i Culla nie są zgodnym rodzeństwem. Ona niepokoi się o przyszłość, a w szczególności o dziecko, które w sobie nosi. On dba tylko o to, jak przeżyć kolejny dzień z dala od problemów i zbójów krążących po piaszczystych drogach. Ich ścieżki rozchodzą się w chwili, gdy w małej, rozpadającej się chatce gdzieś w zakątkach Appalachów na świat przychodzi dziecko. Po porodzie umęczona Rinthy zapada w sen, zupełnie nieświadoma tragedii, która rozgrywa się tuż obok. Jej brat, Culla zabiera noworodka do lasu.

,,Nie wpuszczajże nikogo obcego, jak mnie nie będzie.
Westchnęła głęboko.
Nie ma na świecie nikogo, kto nie byłby dla mnie obcy, odpowiedziała”.

Po powrocie brata, Rinthy dowiaduje się, że dziecko zmarło niedługo po tym, jak zasnęła. Matczyny instynkt podpowiada jej jednak, że mały synek żyje. Osłabiona i pełna nadziei wyrusza w podróż, by odnaleźć zgubę. Culla podąża za nią. Oboje nie wiedzą jeszcze, ile zła czyha wśród pozornie sielskich miejsc. I że dziecko, które jeszcze niedawno spoczywało w ich chacie, znajduje się w ogromnym niebezpieczeństwie.

,,(…) jeszcze długo słyszał jej płacz na drodze. Słyszał go daleko, niosący się ponad zimnymi, ale parującymi jesiennymi polami, a naczynia pobrzękiwały w ciemności jak boje jakiegoś mrocznego, jałowego wybrzeża i słyszał, jak jej szloch stopniowo cichnie, by wreszcie całkiem zamilknąć, niczym krzyk ptaków morskich w ogromnej, słonej, czarnej samotności, której strzegą”.

McCarthy to autor wielu światowej klasy bestsellerów, jednak gdy czyta się W  ciemność nietrudno odnieść wrażenie, że czegoś w tej książce brakuje. Zamysłem pisarza było ukazanie bezlitosnego, przepełnionego złem świata, w którym ludzie  kierują się głównie własną, często niepoprawną moralnością. I o ile samo przesłanie prowokuje do pochylenia się nad powieścią, o tyle fabuła sprawia wrażenie pozbawionej pomysłu i mdłej. W ciemność powinno jednak przypaść do gustu zwolennikom mrocznych baśni i gotyckich utworów.

W ciemność (2011)
kategoria: thriller/sensacja/kryminał
tłum.: Maciej Świerkocki
wydawnictwo: Literackie
liczba stron: 270
ocena: 5/10

Katarzyna Anita Piotrowska

Reklamy