Odźwierny, Marina i Siergiej Diaczenko

593511100

,,To był pierwszy poranek od trzech lat”.

Trzech bohaterów, Lart, Damir oraz Raul to całkowicie odmienni ludzie, którym życie w nieoczekiwany sposób splata ścieżki. Kiedy pojawiają się pogłoski o zbliżającej się Trzeciej Sile, każdy z nich zmuszony jest wyruszyć w drogę pod zupełnie inną postacią. Wielki mag staje się zwykłym furmanem, niezwracający niczyjej uwagi służący przemienia się w poważanego włodarza, a niedoceniony, młody czarodziej okazuje się być sprytnym szarlatanem. Jednak w świecie, któremu bliski jest zmierzch, nic nie jest takie, jakie się wydaje.

,,Kiedy rozkrzyczane mewy uniosły się nad brzegiem… Statek był jeszcze daleko, jasnoniebieski na ciemnoniebieskim morzu. Przybrzeżne wodorosty miękko się kołysały, plaskając kosmatymi łodygami, jakby w rozterce. Na burym kamieniu zdychała meduza. Wziąłem ją do ręki i wrzuciłem do wody. ,,Wracaj do domu””.

Uprzejme gospodynie, ciekawskie dzieci, rozzłoszczeni chłopi – na swojej drodze podróżnicy spotykają całe mnóstwo barwnych postaci. Jedne wybawiają z opresji, inne sprawiają, że losy trójki pełne są przeszkód i trudności. Szybko jednak okazuje się, że każdy z mężczyzn posiada jakiś dar, który zawsze pomaga wyswobodzić się z tarapatów: spryt, sumienność bądź doświadczenie. Dzięki tej różnorodności kolejne przygody coraz to bardziej zaskakują, a w ferworze zdarzeń łatwo zapomnieć, że czas dobrej magii dobiega końca…

,,Raul odszedł po ciemku, chyłkiem, z nikim się nie żegnając. Odchodził wiejską drogą, a tymczasem, tak jak wczoraj, wstawał jasny dzień i słońce wschodziło jak zawsze”.

Odźwierny to debiut książkowy Mariny i Siergieja Diaczenko. Książka znacząco wyróżnia się na tle typowych powieści fantasy, wiele w niej świeżości fabularnych i innowacyjnych pomysłów, takich jak strzyżone niczym trawnik gobliny ścienne czy magiczne triki, które w rzeczywistości okazują się być owocem bystrości umysłu i szczypty kreatywności. Dodatkowo historia opowiedziana jest w niezwykle lekki i przyjemny sposób, dzięki czemu powinna spodobać się nawet osobom, które na co dzień nie zaczytują się w fantastyce. Pierwszy tom z cyklu Tułacze to obiecująca zapowiedź kolejnych trzech części. Oby i one nie zawiodły!

Odźwierny (2009)
kategoria: fantastyka / science fiction
tłum.: Witold Jabłoński
wydawnictwo: Solaris
liczba stron: 276
ocena: 10/10

Katarzyna Anita Piotrowska

Reklamy