On wrócił, Timur Vermes

on-wrocil-b-iext24709608

,,- Czy ja wyglądam na zbrodniarza?
– Wygląda pan jak Adolf Hitler
– No właśnie!”

Adolf Hitler otwiera oczy i widzi nad sobą błękitne niebo. Nie słychać grzmotu dział, wrogich samolotów, eksplozji. Na horyzoncie nie widać bunkru Führera ani żadnej znajomej twarzy. Gdzieś podziali się Eva Braun, Bormann, Martin. Wokół widać tylko krzaki i ceglane ściany domów. Hitler podnosi się i wychodzi na ulicę. Jego oczom ukazuje się Berlin pełen porządnie pomalowanych domów i nowoczesnych automobilów. Jest rok 2011.

,,Ile jeszcze bomb powinniśmy byli zrzucić na ich miasta, by
pojęli, że są naszymi przyjaciółmi?”

Poszukując informacji, Hitler trafia do kiosku, skąd dziełem przypadku dostaje się do telewizji. Otoczony wszechobecnymi niespodziankami technicznymi były wódz nie zapomina o swoich obowiązkach. Pamiętając o swoim powołaniu, stara się przebudzić naród, wskazując teraźniejsze błędy na arenie politycznej. W pewnym momencie Adolf zdaje sobie sprawę, że choć świat się zmienił, wciąż wiele jest do zrobienia. Lecz czy brany za komika przywódca zdoła dotrzeć do ludzi?

,,Dokąd bym zaszedł, gdybym zawsze robił wszytko tak, jak normalni
ludzie?”

On wrócił to debiutancka powieść Timura Vermesa. W książce znajdziemy wiele faktów z życia Hitlera, dowiemy się co nieco o jego nawykach i przyzwyczajeniach (jak choćby abstynencja alkoholowa czy wegetarianizm) oraz poznamy bardziej ludzkie oblicze Führera. I choć sam pomysł na satyrę polityczną z Hitlerem w roli głównej zapowiada się bardzo ciekawie, utwór Vermesa nieco zawodzi. Niekiedy można odnieść wrażenie, że politycznego patosu jest po prostu trochę za dużo, a zagłębianie się w partyjne niuanse staje się nudne. O wiele bardziej interesujące wydają sie wątki dotyczące samego Hitlera, jego skrajnej bezwzględności i manier zupełnie niepasujących do współczesnego świata.

Powieść została przetłumaczona na jedenaście języków, a na jej podstawie powstał film, który bije rekordy popularności w Niemczech.

On wrócił (2014)
kategoria: literatura współczesna
tłum.: Eliza Borg
wydawnictwo: W.A.B.
liczba stron: 400
ocena: 5/10

Katarzyna Anita Piotrowska

Reklamy