Z dala od zgiełku, Thomas Hardy

2203_z_dala_od_zgielku

,,Słabość jest podwójnie słaba, gdy nachodzi człowieka po raz pierwszy”.

Betsaba Everdene ma wszystko, czego potrzeba pannie na wydaniu: urodę, wdzięk, a nawet majątek odziedziczony niedawno po wuju. Niewątpliwe zalety dziewczyny nie pozostają bez odzewu wśród mężczyzn, którzy w pannie Everdene dostrzegają nie tylko kobiece piękno, lecz także pracowitość i zapał do opieki nad gospodarstwem. Nie mija wiele czasu, kiedy Betsaba otrzymuje pierwszą propozycję małżeństwa. Farmer Oak zostaje jednak odprawiony z kwitkiem. Dni mijają, a na horyzoncie pojawiają się kolejni kawalerzy, którzy w Betsabie widzą swoją przyszłość.

,,Milczenie miewa czasem niezwykłą moc ujawniania się jako niewidzialna koncentracja uczuć w oderwaniu od ciała i wtedy bywa wymowne ponad wszelkie słowa. Tak samo zdarza się, iż powiedzieć mało znaczy więcej, niż powiedzieć dużo”.

W wyniku nieszczęśliwego zrządzenia losu Gabriel Oak traci swoje gospodarstwo i z dochodowego farmera zmienia się w ubogiego pasterza. Przypadek sprawia, że trafia do odziedziczonego przez pannę Everdene gospodarstwa, w którym ma sprawować opiekę nad zwierzętami i pomagać przy żniwach. Liche położenie Oaka sprawia, że od tej pory nie ma już prawa ubiegać się o rękę właścicielki ziemskiej. Jedyne, co mu pozostaje to przyglądać się, jak życie Betsaby zmienia się w krętą ścieżkę pełną wątpliwości i niezdecydowania. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie namiętności pokierują panną Everdyne przy wyborze męża: czy będzie to rozwaga i uprzejmość w stosunku do bogatego pana Boldwooda, czy może nieokiełznana czułość do od niedawna obecnego w okolicy sierżanta Troya?

,,W ludziach tak silnie tkwi przekonanie o wszelkich możliwościach, że wierzą, iż to, co się raz zdarzyło, może się jeszcze powtórzyć”.

Z dala od zgiełku to piękna powieść traktująca o ludzkich pożądliwościach, o błędach i cierpieniu. Thomas Hardy przedstawił w książce niezwykłe studium wyniosłej kobiety, której uczuciowość jest zagadką dla niej samej. W powieści nie zabrakło przygnębiających momentów, w których droga wybrana przez bohaterkę widnieje czytelnikowi jako źródło następujących po sobie przykrych konsekwencji. Styl Hardy’ego można porównać do pióra Jane Austen, choć niektóre momenty biesiadnych rozpraw przypominają estetyką dzieła Cormaca McCarthy’ego.

Z dala od zgiełku (2015)
kategoria: literatura piękna
tłum.: Róża Czekańska-Heymanowa
wydawnictwo: Nasza Ksiągarnia
liczba stron: 480
ocena: 8/10

Katarzyna Anita Piotrowska

Reklamy