Pod gwiazdami smoka, Maureen Jennings

dad.jpg

„Ojciec mój obłapiał się z matką pod konstelacją Smoczego Ogona,
Ja zaś przyszedłem na świat pod Wielką Niedźwiedzicą –
Stąd wniosek, że muszę być porywczy i lubieżny”.
– Wiliam Shakespeare

Dolly Shaw jest jedną z tych osób, których nazwiska nie wspomina się w towarzystwie. Podstarzała kobieta odebrała w swym życiu dziesiątki porodów, wielu z nich zdołała również uniknąć, sprzedając specjalne zioła poronne młódkom, które – czy to z powodu przykrej profesji czy to w wyniku płomiennego zakochania – zaszły w ciążę. Akuszerka mieszka w odrapanym domu na River Street, który dzieli z głuchoniemą córką i dwójką przybranych dzieci. Zaniedbany budynek nie zachęca do odwiedzin, a sama kobieta bynajmniej nie reprezentuje klasy bogaczy. Dlatego kiedy detektyw Murdoch dostaje zgłoszenie dotyczące jej morderstwa, zaczyna zastanawiać się komu Dolly Shaw tak boleśnie nadepnęła na odcisk.

„Było już po północy, gdy wreszcie zmorzył go sen. Nie usłyszał skrzypienia drzwi od podwórza ani ostrożnych kroków kogoś, kto wszedł do kuchni”.

Trop prowadzi do artystki, która odwiedziła Dolly w noc jej śmierci, jednak Annie Brogan wypiera się przed jakąkolwiek znajomością z aborcjonistką. Murdoch odkrywa także dziwne interesy, które łączą Brogan z żoną zamożnego sędziego. W tym samym czasie trwają poszukiwania Lily, upośledzonej córki Dolly, która uciekła z domu tuż po jej śmierci. Czy poszlaki prowadzące do światka krezusów okażą się słuszne? Kim są przybrane dzieci zmarłej Shaw i co zawierał tajemniczy album, w którym akuszerka prowadziła zapiski? Jedno jest pewne – detektywa Murdocha czeka wiele nieprzespanych nocy.

„Kolano przygniotło jej plecy, przytrzymując ją na łóżku. Jedna ręka przycisnęła jej głowę do poduszki, druga przyłożyła jakiś materiał pod nos i usta. Materiał był czymś nasączony, czymś mdląco słodkim i ostrym jednocześnie. Zapach wdarł się do jej nosa i gardła, zaczęła się krztusić. Nie mogła się poruszyć pod przygniatającym ją ciężarem, nie mogła krzyczeć, nie mogła oddychać”.

Drugi tom przygód detektywa Murdocha w niczym nie ustępuje pierwszej części zmagań słynnego policjanta. Pod gwiazdami smoka prezentuje tę samą lekkość pióra i równie dobrze oddaje realia XIX-wiecznego miasta: tajemnice wyższych sfer, sądowe intrygi, naiwność żyjącej wówczas biedoty. Pisarka ponownie zaprasza czytelników do pięknie skonstruowanego świata, w którym liczy się każdy, najmniejszy nawet szczegół, a podsuwane przez autorkę wskazówki są niejednoznaczne i dają szansę na dokładne przyjrzenie się śledztwu. Mistrzowsko poprowadzona fabuła, nieschematyczne postaci, szczypta humoru i kryminalne zagadki to znakomita mieszanka, którą Maureen Jennings dozuje w najlepiej wyważonych porcjach.

Pod gwiazdami smoka (2011)
Cykl: Detektyw Murdoch (tom 2)
kategoria: thriller/sensacja/kryminał
tłum.: Anna Sawicka-Chrapkowicz
wydawnictwo: Oficynka
liczba stron: 272
ocena: 10/10

Za książkę dziękuję wydawnictwu Oficynka.

Katarzyna Anita Piotrowska

Reklamy