Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek, Mary Ann Shaffer, Annie Barrows

stowarzyszenie.jpg

„Umysł może z każdej rzeczy uczynić przyjaciela – myślałam o tym często podczas wojny”.

Juliet, młoda angielska pisarka, próbuje na nowo odnaleźć swoje miejsce w powojennym świecie. Dobry humor zawdzięcza przyjaciołom – Sophie i Sidneyowi – oraz autorskim spotkaniom z czytelnikami, które pomagają promować jej książkę. Fascynuje ją także sekretny amant, który przesyła jej tuziny pozbawionych bilecików kwiatów. Jednak prawdziwym zaskoczeniem okazuje się być list, który Juliet otrzymuje od Dawseya Adamsa – tajemniczego mieszkańca wyspy Guernsey.

„Jak się poczyta dobre książki, to te kiepskie potem zupełnie nie cieszą”.

Dawsey Adams to spokojny i cichy farmer, który znalazłszy wewnątrz swojej książki nazwisko i adres Juliet – była ona bowiem wcześniejszą posiadaczką tomiszcza – postanawia zwrócić się do niej z prośbą o zorganizowanie przesyłki zawierającej więcej dzieł Charlesa Lamba. Pisarka postanawia spełnić jego prośbę i przypadkiem dowiaduje się o istnieniu Stowarzyszenia Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek, które powstało na Guernsey w czasach okupacji. Dzięki uprzejmości Adamsa Juliet nawiązuje listowny kontakt z rzeszą mieszkańców, dla których spotkania stowarzyszenia stały się odskocznią od bolesnej codzienności oraz zachętą do czytania. Juliet poznaje mnóstwo historii dotyczących wojny, konspiracji oraz miłości do literatury. Wkrótce sama wyrusza na wyspę, by lepiej przyjrzeć się jej mieszkańcom, zdobyć nowych przyjaciół, a także dowiedzieć się więcej o inspirującej Elizabeth McKenna, pomysłodawczyni czytelniczego forum.

„Czyż to mało znaczy cieszyć się słońcem, radośnie powitać wiosnę, kochać, zamyślić się, związać koniec z końcem”.

Mary Ann Shaffer oraz jej siostrzenica Annie Barrows to wyśmienity prozatorski duet, który stworzył poruszają książkę o sile ludzkiej przyjaźni w czasach wojny. Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek to nie tylko ciekawa opowieść o literaturze (fani Oscara Wilde’abędą zachwyceni!), lecz także ciekawy szkic na temat ludzkiej natury oraz cichej, spokojnie dojrzewającej miłości. Epistolarna konstrukcja książki pozwala wsiąknąć w osobliwy XX-wieczny świat pełen finezyjnych strojów, wysublimowanych rozmów i powojennych nadziei. Książce można zarzucić jedynie zbyt lakoniczną formę, co wprawdzie ułatwia czytanie, lecz także nie pozwaliło na wyczerpujące rozwinięcie niektórych wątków. Ten niewielki mankament rekompensuje językowy kunszt oraz osobliwa paleta postaci, które zaskarbiają sobie sympatię czytelnika i tworzą barwny, wiarygodny świat swojskiego, wypełnionego przyrodą Guernsey.

Stowarzyszenie Milosnikow Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek (2016)
kategoria: literatura piękna
tłum.: Joanna Puchalska
wydawnictwo: Świat Książki
liczba stron: 256
ocena: 8/10

Katarzyna Anita Piotrowska

Reklamy