Co jest, kocie? Małgorzata Biegańska-Hendryk

co jest kocie.jpg

„Koty to zwierzęta bardzo skomplikowane”.

Dlaczego kotom zdarza się drapać meble? Jak interpretować kocią mowę? Czy brudzenie poza kuwetą to oznaka kociej złośliwości? Co robić, kiedy kot wpadnie w panikę? Takie pytania przynajmniej raz w życiu zadał sobie każdy opiekun futrzastego myszołapa, bez względu na to, czy jest nim bury dachowiec czy rasowy długowłosy syberyjczyk. Wbrew pozorom odpowiedzi na wiele zadawanych przez kocich entuzjastów pytań nie są wcale tak oczywiste, jak mogłoby się z początku wydawać.

„Koty są pozbawione obojczyków, mają jedynie mocno zredukowane fragmenty tych kości. Potrafią więc przeciskać się przez bardzo wąskie otwory, co zaowocowało powstaniem popularnego stwierdzenia: „Jeśli przejdzie głowa, reszta też się zmieści”. Warto pamiętać, że nie zawsze odpowiada to rzeczywistości”.

Co jest, kocie? to poradnik, który pokazuje, jak wiele trzeba zmienić w ludzkim podejściu do zwierząt, wyłuszcza też podstawowe braki w behawiorystycznej wiedzy nawet najbardziej oddanych kocich opiekunów. Niestety kot wciąż jest postrzegany jako niezależny samotnik, aspołeczny, a często także wredny. Biegańska-Hendryk pokazuje, że choć kocie zachowania społeczne rzeczywiście w dużym stopniu odbiegają od tych typowo ludzkich, to wciąż są dowodem na to, że nawet najbardziej introwertyczny kot pragnie zacieśniać więzi – czy to z człowiekiem, czy z własnym stadem. „Co jest kocie” to prawdziwa skarbnica wiedzy, jeśli idzie o kocie zwyczaje, potrzeby czy reakcje, ponadto znakomicie przybliża czytelnikowi zasady właściwego żywienia i pielęgnacji. Autorka zwraca również uwagę na niebezpieczeństwa, które często są lekceważone przez kocich właścicieli: niezabezpieczone okna czy pozwolenie na to, by kot sam wychodził z domu. Wiele miejsca w książce poświęcono także na omówienie częstych błędów wychowawczych. By bardziej zobrazować poruszane problemy Biegańska-Hendryk odwołuje się do przykładów z własnego życia.

„Koty są małymi odkrywcami, poświęcają mnóstwo czasu na zbieranie informacji, przetwarzanie ich i wykorzystywanie w sposób, który jest dla nich oczywisty, ludziom zaś może się wydawać abstrakcyjny i niezrozumiały. Czy coś w tym złego? Nie. Po prostu ludzie i koty, choć od tak dawna żyją blisko siebie, pozostają różni”.

Po przeczytaniu kociego poradnika doszłam do wniosku, że to pozycja, która powinna się znaleźć w rękach każdego, kto ma lub pragnie mieć kota. Mimo że zwierzęta te obcują z człowiekiem już od starożytności, wciąż nie są przez niego właściwie rozumiane. Okazuje się, że wiele problemów, z którymi muszą zmagać się opiekunowie to wynik ich własnych działań i reakcji. Książka napisana jest prostym, lekkim językiem, a najistotniejsze informacje zostały wyszczególnione w podpunktach oraz szarych ramkach ze wskazówkami. Ponadto każdy rozdział zakończony jest krótkim podsumowaniem, który ułatwia zapamiętanie udzielonych przez autorkę porad. Po przeczytaniu tego poradnika każdy opiekun zdoła pojąć przyczyny kocich zachowań. To także sposób na lepsze poznanie zwierzęcia, z którym dzielimy cztery kąty: jego mowy oraz sygnałów, które wysyła. Taka lekcja z pewnością zaowocuje wzajemnych porozumieniem, a to przecież jedna z najważniejszych zasad w budowaniu trwałych, międzygatunkowych relacji.

Co jest, kocie? Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zrozumieć swojego kota (2015)
kategoria: poradniki
wydawnictwo: Edgard
liczba stron: 248
ocena: 10/10

Katarzyna Anita Piotrowska

Reklamy