Zakazane życzenie, Jessica Khoury

zz

„Chłopiec pociera lampę”.

Zahra już niemal nie pamięta, jak jest na zewnątrz. Uwięziona w lampie jako dżinn może jedynie wracać wspomnieniami do chwil, kiedy jej wyczarowane z dymu stopy stąpały po ogrodach Neruby. Myśli dżinna krążą wokół Roszany, ostatniej królowej, której służył i na którą sprowadził śmierć.
I właśnie wtedy w komnacie pojawia się chłopiec…

„Najdroższy dżinnie – uśmiechnęła się królowa. – Czas to najpotężniejsza magia ze wszystkich”.

Zahra wyczuwa go przez ścianki, jeszcze zanim dotyka lampy. Chłopiec jest pełen życia, pulsuje w nim ciekawość, a do komnaty przywiódł go pierścień. Kiedy dotyka lampy, dżinn – po raz pierwszy od setek lat – gęstą mgłą wypływa na zewnątrz i okazuje się być… kobietą. Oniemiały z zachwytu Aladyn może wypowiedzieć trzy życzenia, ma szansę zemścić się na swoich wrogach, stać się księciem i zasmakować bogactwa. Lecz jego najskrytsze pragnienie dopiero się rodzi…

„Ucieknę gdzieś, gdzie nie zobaczy mnie nigdy żaden śmiertelnik – daleko na północ, gdzie świat jest skuty lodem i biały jak mleko. Będę samotna, ale wolna, wreszcie wolna.
Czego jeszcze mogłabym chcieć?”

Opowieść o lampie Aladyna zna chyba każdy. Są w niej czary, złote piaski pustyni i przepych pałacowych komnat. Lecz to, co roztacza przed czytelnikiem Zakazane życzenie zdaje się być jeszcze bardziej magiczne. Jessica Khoury zawładnęła baśnią z Księgi tysiąca i jednej nocy, zmieniając ją w romantyczną i ciekawie napisaną historię, której nie oparłaby się sama Szeherezada.

Czy duch z lampy może być kobietą? Czy spełniający życzenia panów dżinn może sam czegoś zapragnąć? Czy warto żyć dla zemsty? Książka, pomimo swej lekkiej formy, stawia interesujące i poważne pytania, niejednokrotnie przynosząc chwile refleksji. Zarówno Zahra, jak i Aladyn to postacie bardzo barwne i ekspresyjne. Stanowiący tło dla ich przygód świat tętni życiem, a interesujące, choć niedługie opisy dobrze oddają klimat opowiadanej historii. Jedynym mankamentem Zakazanego życzenia bywają dialogi, w których od czasu do czasu pojawiają się nieprzystające do aury opowieści współczesne słowa, odbierające książce urok. Na szczęście magia ta szybko powraca, hipnotyzując i kusząc kolejną zapisaną przez Jessicę Khoury stroną.

Zakazane życzenie (2017)
kategoria: fantastyka / science fiction, romans, literatura młodzieżowa
tłum.: Maciej Pawlak
wydawnictwo: Sine Qua Non
liczba stron: 352
ocena: 8/10

Za książkę dziękuję wydawnictwu Sine Qua Non.

Katarzyna Anita Piotrowska

Reklamy