Słońce też jest gwiazdą, Nicola Yoon

zz.jpg

,,Będę udawał, że moja przyszłość to otwarta księga i jeszcze wszystko może się wydarzyć”.

NATASHA
(burza kręcony włosów, jamajska uroda, ogromne różowe słuchawki, zacięta mina)

Zwątpienie to jej drugie imię. Być może dlatego, że ostatnie kilka miesięcy to ciąg niefortunnych, a co gorsza – nieodwracalnych – wydarzeń. Najpierw zdradził ją chłopak, później jej ojciec przyznał, że porzucenie kariery to największy błąd w jego życiu, a ostatecznie – i oto wisienka na torcie – odkryto, że jej rodzina przebywa w Stanach nielegalnie. Nad głową Natashy zawisło jedno ciężkie słowo: deportacja. Ma wyjechać dzisiaj, w zasadzie już jest spakowana. Lecz coś każe jej spróbować. Resztki nadziei przywodzą ją do urzędu imigracyjnego, ostatniego miejsca, w którym może coś zdziałać. Lecz to będzie zaledwie początek niezwykle długiego dnia…

DANIEL
(elegancki garnitur, twarz zdradzająca azjatyckie korzenie, pogodne oczy)

Nie pierwszy raz robi coś, nawet nie zastanawiając się, czy w ogóle tego chce. Chcą tego jego rodzice, a to wystarczający powód. Dlatego zawiązuje czerwony krawat i wychodzi z domu, nie myśląc o rzeczach, o których pragnąłby myśleć. O poezji. O marzeniach. O możliwościach, które oferuje świat. To wszystko nie jest dla niego, szczególnie dzisiaj, kiedy jest umówiony na niezwykle ważną rozmowę w sprawie studiów na Yale. Daniel zostanie lekarzem, to już postanowione. Jest inteligentny, pracowity i pilny, więc dlaczego miałoby być inaczej? Nic ani nikt nie zdoła tego zmienić.

IMG_2661.JPG

,,Wmawiamy sobie, że wszystko ma swoją przyczynę, ale tak naprawdę karmimy się bajkami. Sami wymyślamy powody, które nic nie znaczą”.

NATASHA + DANIEL
(dwa skrajne przypadki na skrzyżowanych ścieżkach Wszechświata; ona – nieustępliwa, szorstka, tajemnicza; on – zaintrygowany, nieroztropny, pełen wiary)

W historii świata było wiele momentów, kiedy wszystko stawało do góry nogami: wojny, wielkie odkrycia, naukowe olśnienia. W jednej chwili płaska Ziemia okazywała się uroczą kulką, a spokojny świt ewoluował w pole bitwy.

W historii Natashy i Daniela takim dniem jest właśnie dzisiaj. On – widzi ją przypadkiem na ulicy. Zaintrygowany napisem na jej kurtce, postanawia wejść za nią do sklepu z płytami. Ona – nawet nie wie, że ją zauważył. Ze słuchawkami na uszach stara się przetrwać to, co wygląda na największą katastrofę w jej życiu. Kiedy wreszcie go zauważy, powie, że nie wierzy w przypadki. Przeciw jego poezji wytoczy działa nauki, a przeciw niemu samemu – artylerię nieufność. Nie wie, że Daniel ma jeszcze jedną niezwykle ważną cechę: nie poddaje się łatwo.

,,Po prostu szukasz kogoś, kto cię uratuje. Musisz uratować sam siebie”.

Wielkie zaskoczenie – tak w dwóch słowach mogłabym opisać drugą książkę Nicoli Yoon. Powieść młodzieżowa na ogół kojarzy mi się z niezwykle przyjemną historyjką o lekko dydaktycznym wydźwięku. Z kolei historię Natashy i Daniela – owszem, czyta się szybko – jednak porusza ona bardzo wiele trudnych, ponadczasowych kwestii: problem deportacji i przesiedleń, a także dylematy młodych ludzi związane nie tylko z edukacją czy ścieżką zawodową, lecz także z rodziną, w której brak akceptacji i ciepła. Nicola Yoon znakomicie ukazuje ciężar decyzji, jakie każdy z nas musi podjąć oraz skutki tych ścieżek, które zostały obrane niewłaściwie. Przyjemny język, wartka akcja i ciekawe dialogi sprawiły, że z przyjemnością przeczytam każdą kolejną powieść autorki. Myślę, że potencjalnym czytelnikom bardzo przypadnie do gustu podział rozdziałów ze względu na punkty widzenia poszczególnych bohaterów. Zabieg ten już na początku mnie zaciekawił, a także pomógł wzbogacić fabułę o dodatkowe, równie interesujące wątki. Jedyne, czego mogłabym się przyczepić to natłok zbiegów okoliczności, jakie zaserwowała nam pisarka w Słońce też jest gwiazdą, lecz nawet z tą małą skazą, książka pozostaje dla mnie jedną z najlepszych pozycji w gatunku.

IMG_2663.JPG

Słońce też jest gwiazdą (2017)
kategoria: literatura młodzieżowa
tłum.: Donata Olejnik
wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
liczba stron: 336
ocena: 9/10

Za książkę dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat S.A.

Katarzyna Anita Piotrowska

Reklamy